Program:


1984
ALPHA STRATEGY (CAN / CZ)
COALS
HAŃBA!
ŻYWIZNA
SŁOWOTROPY – WARSZTATY PISANIA PIOSENEK
GALERIA INSTRUMENTÓW FOLKOWYCH ANTONIEGO KANI. Spotkanie z KATARZYNĄ KANIĄ-STRÓŻEWSKĄ oraz PAWŁEM STRÓŻEWSKIM1984

1984 Wywodząca się z Rzeszowa legenda polskiej nowej fali, ciesząca się zasłużonym statusem kapeli kultowej w swoim nurcie. Na czele grupy stoi do dziś jeden z jej liderów i założycieli, gitarzysta oraz autor wszystkich tekstów – Piotr „Mizerny” Liszcz, a sama formacja, po latach obfitujących w liczne zawirowania i zmiany w składzie, ma się dziś dobrze jak nigdy. Ich koncerty to energetyczne, chwytające za gardło sety, przywodzące na myśl skojarzenia z takimi wykonawcami jak choćby Swans czy No Means No z ich najlepszych lat. Mimo, iż od słynnego debiutu kapeli na dużej scenie festiwalu w Jarocinie w 1985 roku upłynęło już trochę czasu, zespół wciąż konsekwentnie kroczy swoją ścieżką. W 2020 roku ukazał się ich kolejny album "Piękny jest świat", wydany nakładem Anteny Krzyku.
https://www.facebook.com/zespol1984

Alpha Strategy

Post-punkowo noise rockowa grupa Alpha Strategy powstała w Toronto. W kanadyjskim składzie wydała dwa albumy: „Drink The Brine, Get Scarce” (2016) oraz „The Gurgler” (wydany przez polską niezależną wytwórnię Antena Krzyku w 2018 roku) - oba nagrane z legendarnym Steve'm Albinim w jego studio Electrical Audio w Chicago. Zespół obecnie ma swoją bazę w Pradze i oprócz założyciela Rory'ego Hinchey'a współtworzą go czescy muzycy: Martin Doležal, Filip Miškařík i Ondra Červený. Pod względem stylistycznym muzyka Alpha Strategy jest porównywana do takich zespołów jak: The Birthday Party, The Jesus Lizard, Girl Band, czy Oxbow.
https://alphastrategy.bandcamp.com/
https://youtu.be/XiwatM458V4

Coals

Coals Coals to duet, który tworzą Kacha Kowalczyk i Łukasz Rozmysłowski. Ich twórczość można zaklasyfikować jako melancholijną elektronikę. Grali na najważniejszych polskich festiwalach: Open'er Festival, OFF Festival czy Soundrive Festival; oraz zagranicznych: Pohoda, Tune In-Tel Aviv, Primavera Sound czy Iceland Airwaves. Wydali do tej pory dream popowo-cloud rapową EPkę "Klan" (2019), a także dwa albumy długogrające: debiutanckie "Tamagotchi" (2017) oraz "docusoap" (2020) pod szyldem wytwórni PIAS. Ta ostatnia płyta zajęła drugie miejsce w podsumowaniu albumów 2020 roku wg Gazety Wyborczej oraz pierwsze wg portalu Newonce. Album został także nominowany do Bestsellerów Empiku i Fryderyków. W lipcu tego roku Coalsi wydali reggaetonowy singiel "Miraż" na feacie z Żabsonem zwiastujący ich najnowsze polskojęzyczne EP, które wyjdzie jeszcze w tym roku.
fb: https://www.facebook.com/CoalsMusic
ig: https://www.instagram.com/coalsmusic/
tt: https://www.tiktok.com/@coalstok

Hańba!

Hańba! to fabularny koncept, którego bohaterowie piętnują zło otaczającego ich świata przełomu lat 30. i 40. XX wieku słowami międzywojennych poetów, zarówno tych dobrze (Tuwim, Broniewski), jak i mniej znanych (Szymański, Ginczanka, Szenwald i in.). W 2018 roku zespół został uhonorowany Paszportem Polityki „za muzyczno-literacko- polityczną rekonstrukcję, która daje efekt zaskakujący: twórczo odświeża formułę folku i punka, a przy tym celnie opisuje dzisiejsze polskie konflikty i zagrożenia”. W 2020 Hańbę! nagrodzono Fryderykiem za krótkogrającą płytę "1939" - Album Roku w kategorii Muzyka Świata. Orkiestra zbuntowana jest również laureatką nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego (2017) oraz nagrody im. Czesława Niemena (Nowa Tradycja 2014)
https://hanba1926.bandcamp.com/

Żywizna

„Żywizna" (po kurpiowsku „natura”) to duet gitarzysty Raphaela Rogińskiego i Genowefy Lenarcik, śpiewaczki oraz córki wielkiego przedstawiciela folkloru Kurpiów, Stanisława Brzozowego. Twórcy "Żywizny" korzystają z tradycji śpiewów leśnych, przywołując we wspólnych utworach dzikość i tajemnicę Puszczy Zielonej. Charakter utworów tworzą wyjątkowa liryka tradycyjnych tekstów kurpiowskich oraz czerpiąca z wielu kultur, współczesna gitara Raphaela Rogińskiego. Leśny śpiew spotyka się w tej muzyce z przesterowanym brzmieniem gitary elektrycznej, nasuwając skojarzenia z bluesami z Delty Mississippi. Dźwięki gitary czasem naśladują pieśń, a czasem wdają się z nią w dyskusję o przyrodzie, o mieszkańcach puszczy i ich emocjach.
https://www.facebook.com/Zywizna/
https://www.youtube.com/watch?v=29IyP7u8E8k

Słowotropy

Słowotropy? Co to takiego? Słowotropy to opowieść, której jeszcze nie ma, trzeba ją stworzyć. Opowieść o krainie, w której każdy czuje się dobrze i bezpiecznie. To pole pachnące miętą, świeżymi warzywami i spaghetti. O tym, gdzie jest to tajemnicze miejsce, zdecydują uczestnicy i uczestniczki warsztatów. Słowotropy to autorska propozycja zajęć dedykowana dzieciom w wieku 7 - 13 lat, których celem jest stworzenie od podstaw utworu słowno - muzycznego, czyli piosenki. Jak to zrobimy? Wykorzystamy proste gry i zabawy słowne, ale przede wszystkim niczym nieskrępowaną, dziecięcą kreatywność, wyobraźnię i frajdę fantazjowania. Do tekstu skomponujemy muzykę, przy użyciu takich instrumentów jak: spring drum, deszczownica, butlofon, zazu, dzwonki i inne niezwykłości. Kompozycję i tekst zarejestrujemy wykorzystując zaimprowizowane, specjalnie na warsztaty, studio nagrań. Skomponujemy dźwiękową opowieść, dopełniającą to, co uda się zawrzeć w słowach. W efekcie powstanie spontaniczny, wyjątkowy, utwór muzyczny.

GALERIA INSTRUMENTÓW FOLKOWYCH ANTONIEGO KANI. Spotkanie z KATARZYNĄ KANIĄ-STRÓŻEWSKĄ oraz PAWŁEM STRÓŻEWSKIM

Antoni Kania to pomysłodawca i lider pierwszego polskiego folkowego zespołu Syrbacy. Założeniem grupy było tworzenie przy użyciu starych, często już zapomnianych instrumentów. W 1997 roku w Grodzisku Mazowieckim Antoni Kania powołał do życia "Galerię Instrumentów Folkowych". To jedyny w Polsce, ale unikalny też na skalę europejską, zbiór około 1000 instrumentów, przeszkadzajek i zabawek muzycznych, starych oraz skonstruowanych przez Kanię. Wśród eksponatów m.in. lira korbowa (w połowie lat 80. XX w. Kania jako pierwszy przywrócił praktykę gry na tym instrumencie), suka biłgorajska (Kania zrekonstruował ją jako pierwszy w XX w.), żydowskie cymbały, pierdziel. Po śmierci założyciela, galeria jest prowadzona przez jego córkę Katarzynę wraz z mężem Pawłem Stróżewskim.